The crystal clear, waisted glass flute shade of the Spyglass wall sconce appears to float around the single light source. This provides a clean appearance that is complemented by the Black finish suitable for any transitional design. The 4.75 inches width and 16 inches height incorporates the glass, which is suspended by a three-point mount that extends from a round backplate and delicate hook.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6875 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6875_Instructions.pdf |
| Collection | Spyglass |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Sconce |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E12 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Candelabra |
| Shape | Type B |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Black |
| Glass Type | Clear |
| Shade Finish | Clear |
| Shade Shape | Cylindrical |
| Shade Material | Glass |
| Shade Size String | W:2.38 H:14.13 |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Diameter | 4.75 |
| Mounting String | H:1" x D:4.75" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 6.5 |
| Up Down Installation | Down |
| Extension | 6.5" |
| Dimensions | W: 4.75" x H: 16" x E: 6.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.6589 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 18" |
| Case Width | 11.75" |
| Case Height | 24.5" |
| Case Weight | 11.29 |
| Case Cubic Ft. | 2.9987 |
| Catalog Description | Spyglass - 1 Light - Wall Sconce Fixture - Black Finish with Clear Glass |
| Description | SPYGLASS 1 LIGHT WALL SCONCE |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6875.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 17.25 |
| Each Width In. | 11 |
| Each Height In. | 6 |
| Each Weight Lb. | 1.54 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-1587 |
| Accessories | 25-6868 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | SpyGlass 1 Light Wall Sconce Fixture Black Finish Clear Glass |