The Bruge 1 light pendant is an elegant lighting solution for the home. The clear glass horn shade is finished in matte black, showcasing a single A19 bulb. Sleek and contemporary, this 1 light pendant offers decisive sophisticated style.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6699 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6699_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Bruge |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Matte Black / Clear Glass |
| Glass Type | Clear Glass |
| Max. Height | 49.75" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Wire Color | Black |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Rod |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting Diameter | 5 |
| Mounting String | H:0.79" x D:5" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | W: 10.50" x H: 13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.6002 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 13.25" |
| Case Width | 13.25" |
| Case Height | 15.75" |
| Case Weight | 10.52 |
| Case Cubic Ft. | 1.6002 |
| Catalog Description | Bruge - 1 Light - Pendant Fixture - Matte Black Finish with Clear Glass |
| Description | BRUGE 1 LIGHT PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6699.jpg |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 13.25 |
| Each Width In. | 13.25 |
| Each Height In. | 15.75 |
| Each Weight Lb. | 10.52 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-465 |
| Accessories | 25-466 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Bruge 1-Light Pendant Matte Black |