The Marina one-light pendant is suited for a T9 nostalgic bulb. The clear glass shade is the perfect match for the clean lines of this minimalist design. When the design intent calls for uncluttered simplicity, the Marina 4.75 inches pendant in the Matte Black finish is just right.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7160 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7160_Instructions.pdf |
| Collection | Marina |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Mini Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | T9 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel / Glass |
| Style | Modern and Contemporary |
| Finish | Matte Black |
| Glass Type | Clear |
| Shade Finish | Clear |
| Shade Shape | Cylindrical |
| Shade Material | Glass |
| Shade Size String | W:4 H:9 |
| Max. Height | 49.94" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Wire Color | Black |
| Wire Quantity | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Rod |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting Diameter | 4.72 |
| Mounting String | H:0.79" x D:4.72" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 4.75" |
| Dimensions | H: 13.25" x DIA: 4.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.7861 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 15.75" |
| Case Width | 11.5" |
| Case Height | 7.5" |
| Case Weight | 4.86 |
| Case Cubic Ft. | 0.7861 |
| Catalog Description | Marina - 1 Light - Mini Pendant Fixture - Matte Black Finish with Clear Glass |
| Description | MARINA 1 LIGHT MINI PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7160.jpg |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 15.75 |
| Each Width In. | 11.5 |
| Each Height In. | 7.5 |
| Each Weight Lb. | 4.86 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-1568 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Marina 1 Light Mini Pendant Matte Black |