Lightcap is a modern design funnel-shaped one-light large pendant in Matte Black with a reflective inner finish. The sleek shape and modern feel will fit in any contemporary or minimalist leaning home decor. Lightcap is ideal for many applications, including the kitchen, island counter, or bar. The Lightcap is 12 inches wide by 14.5 inches in height, which can be used as a single light source or can be used in multiples.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7128 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7128_Instructions.pdf |
| Collection | Lightcap |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Mid-Century Modern |
| Finish | Matte Black |
| Glass Type | Not Applicable |
| Shade Finish | Matte Black |
| Shade Shape | Cone |
| Shade Material | Steel |
| Shade Size String | W:12 H:13.78 |
| Max. Height | 159.19" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Wire Color | Black |
| Wire Quantity | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Cord |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting Diameter | 4.72 |
| Mounting String | H:0.79" x D:4.72" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 12" |
| Dimensions | H: 14.50" x DIA: 12" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.0076 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 14.5" |
| Case Width | 14.5" |
| Case Height | 16.5" |
| Case Weight | 4.73 |
| Case Cubic Ft. | 2.0076 |
| Catalog Description | Lightcap - 1 Light - Large Pendant Fixture - Matte Black Finish |
| Description | LIGHTCAP 1LT LARGE PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Cord Length | 144 |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7128.jpg |
| Includes | (1) 12 Foot cord |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 14.5 |
| Each Width In. | 14.5 |
| Each Height In. | 16.5 |
| Each Weight Lb. | 4.73 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | TP231 |
| Accessories | TP232 |
| Accessories | TP233 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Lightcap 1 Light Large Pendant Matte Black |