The Chassis 1 light mini pendant is a stylish lighting solution for the home. The industrial modern open concept shows off the single vintage G25 Edison bulb inside the matte black framed shade. Accented with copper brushed brass, this 1 light mini pendant adds style to any home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6641 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6641_Instructions.pdf |
| Collection | Chassis |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Mini Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | G25 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Copper Brushed Brass / Matte Black |
| Max. Height | 42.13" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Rod |
| Mounting Diameter | 5 |
| Mounting String | D:5" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Diameter | 10" |
| Dimensions | H: 8.13" x DIA: 10" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.9492 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 12.2" |
| Case Width | 12.2" |
| Case Height | 11.02" |
| Case Weight | 4.7 |
| Case Cubic Ft. | 0.9492 |
| Catalog Description | Chassis - 1 Light - Mini Pendant Fixture - Copper Brushed Brass Finish with Matte Black Frame |
| Description | CHASSIS 1 LT MINI PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Brass |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6641.jpg |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 12.2 |
| Each Width In. | 12.2 |
| Each Height In. | 11.02 |
| Each Weight Lb. | 4.7 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-492 |
| Accessories | 25-493 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Chassis 1 Light Mini Pendant Copper/Black Finish |