The Chassis 4 light island pendant is a stylish lighting solution for the home. The industrial modern open concept shows off the four vintage A19 bulbs suspended inside the matte black framed shade. Accented with copper brushed brass, this 4 light pendant adds style to any home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6644 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6644_Instructions.pdf |
| Collection | Chassis |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Island Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 240 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 4 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Copper Brushed Brass / Matte Black |
| Max. Height | 49.38" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Rod |
| Mounting Length | 17.38 |
| Mounting Width | 4.88 |
| Mounting Height | 1 |
| Mounting String | L:17.38" x W:4.88" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | L: 40" x W: 12" x H: 10.38" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 4.8446 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 42.91" |
| Case Width | 14.57" |
| Case Height | 13.39" |
| Case Weight | 15.2 |
| Case Cubic Ft. | 4.8446 |
| Catalog Description | Chassis - 4 Light - Island Pendant Fixture - Copper Brushed Brass Finish with Matte Black Frame |
| Description | CHASSIS 4 LIGHT ISLAND PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Brass |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6644.jpg |
| Includes | (4) 6 Inch Rods |
| Includes | (4) 12 Inch Rods |
| Includes | (2) 2 Inch Threaded Links |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 42.91 |
| Each Width In. | 14.57 |
| Each Height In. | 13.39 |
| Each Weight Lb. | 15.2 |
| Bulb Count | 4 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-492 |
| Accessories | 25-493 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Chassis 4 Light Island Pendant Copper Brushed Brass |