Nuvo's Lake 1 light mini pendant is an understated lighting solution for inside the home. Illuminate living rooms, dining rooms, hallways, and foyers, with this bronze pendant, featuring copper accents and a single ST19 bulb sitting inside the pendant. Contemporary and sophisticated, the Lake mini pendant adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5855 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5855_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Lake |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Mini Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Base | Medium |
| Shape | ST19 |
| Brightness (Lumens) | 240 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulb Watt | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Material | Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Bronze / Copper Accents |
| Max. Height | 50.5" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Rod |
| Mounting Height | 0.87 |
| Mounting Diameter | 5.04 |
| Mounting String | H:0.87" x D:5.04" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Dimensions | L: 8.13" x W: 8.13" x H: 13.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.1056 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 11.02" |
| Case Width | 10.24" |
| Case Height | 16.93" |
| Case Weight | 5.7 |
| Case Cubic Ft. | 1.1056 |
| Catalog Description | Lake - 1 Light - Mini Pendant - Bronze with Copper Accents Finish |
| Description | LAKE 1 LIGHT MINI PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5855.jpg |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Includes | (1) 60W ST19 Medium Base Incandescent Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 11.02 |
| Each Width In. | 10.24 |
| Each Height In. | 16.93 |
| Each Weight Lb. | 5.7 |
| Bulb Volts | 120V |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Replacement Bulbs | S2423 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Lake 1 Light Mini Pendant Bronze/Copper Accents |