Carriage lighting evokes a sense of nostalgia and timeless elegance, perfectly embodied with the Lakeview Outdoor Collection. The clear seeded glass continues the eras past theme and combined with an aged bronze finish, completes the overall design. Illuminate your front door or patio to create instant curb appeal with this stylish series.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6514 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6514_Instructions.pdf |
| Collection | Lakeview |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Hanging Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | T9 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulb Watt | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Material | Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Aged Bronze / Brass Accents |
| Glass Type | Clear Seeded |
| Max. Height | 64.9" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Chain |
| Mounting Height | 0.75 |
| Mounting Diameter | 5 |
| Mounting String | H:0.75" x D:5" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | L: 9" x W: 9" x H: 16.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.3332 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 22.24" |
| Case Width | 11.81" |
| Case Height | 15.35" |
| Case Weight | 10.78 |
| Case Cubic Ft. | 2.3332 |
| Catalog Description | Lakeview - 1 Light - Hanging Lantern - Aged Bronze Finish with Clear Seed Glass |
| Description | LAKEVIEW 1 LT HANGING LANTERN |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 26121536 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6514.jpg |
| Includes | (1) 48 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Includes | (1) 60W T9 Medium Base Incandescent Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 22.24 |
| Each Width In. | 11.81 |
| Each Height In. | 15.35 |
| Each Weight Lb. | 10.78 |
| Bulb Volts | 120V |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Replacement Bulbs | S2422 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Lakeview Hanging Lantern 1 Light Aged Bronze Clear Seed Glass |