Enhance your home's exterior with the Huron Outdoor Collection that blends Traditional and Modern styles with ease. The classic handheld lantern style pays homage to times past with the included vintage bulb while the beautiful bronze finish and clear glass capture a modern feel and design. Illuminate your front door or garage to create instant curb appeal with this stylish series.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6501 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6501_Instructions.pdf |
| Collection | Huron |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Wall Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | T9 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulb Watt | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Material | Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Aged Bronze |
| Glass Type | Clear |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 4.5 |
| Mounting Height | 16.5 |
| Mounting String | L:16.50" x W:4.50" x H:0.75" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 7.25 |
| Extension | 9.25" |
| Diameter | 8.25" |
| Dimensions | H: 18" x DIA: 8.25" x E: 9.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.4265 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 18.9" |
| Case Width | 10.63" |
| Case Height | 20.87" |
| Case Weight | 9.09 |
| Case Cubic Ft. | 2.4265 |
| Catalog Description | Huron - 1 Light - Medium Lantern - Aged Bronze Finish with Clear Glass |
| Description | HURON 1 LIGHT MEDIUM LANTERN |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6501.jpg |
| Includes | (1) 60W Incandescent Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 18.9 |
| Each Width In. | 10.63 |
| Each Height In. | 20.87 |
| Each Weight Lb. | 9.09 |
| Bulb Volts | 120V |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Replacement Bulbs | S2422 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Huron 1 Light Medium Lantern Aged Bronze Clear Glass |