The Hopewell A-frame lantern is back plate mounted with a single vintage A19 bulb, protected by the clear seeded glass chimney. When illuminated the fixture casts a warm, inviting glow.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6594 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6594_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Hopewell |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Hanging Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Matte Black |
| Glass Type | Clear Seeded |
| Max. Height | 66.32" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Chain |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting Diameter | 5 |
| Mounting String | H:0.79" x D:5" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | L: 9" x W: 9" x H: 17.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.4559 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 19.29" |
| Case Width | 11.42" |
| Case Height | 11.42" |
| Case Weight | 7.1 |
| Case Cubic Ft. | 1.4559 |
| Catalog Description | Hopewell - 1 Light - Hanging Lantern - Matte Black Finish with Clear Seeded Glass |
| Description | HOPEWELL 1 LT HANGING LANTERN |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111612 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6594.jpg |
| Includes | (1) 48 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 19.29 |
| Each Width In. | 11.42 |
| Each Height In. | 11.42 |
| Each Weight Lb. | 7.1 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Outdoor |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-462 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Hopewell Hanging Lantern 1 Light Matte Black Clear Seeded Glass |