The Payne single light wall sconce is an elegant lighting solution with an understated design. Perfect for anywhere in the home, the black, steel framework with clear beveled glass will add style to the living room, laundry room, or foyer. Chic and traditional, let Payne add sophistication to your home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6411 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6411_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Payne |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Sconce |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | G25 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Midnight Bronze |
| Glass Type | Clear Beveled |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 8 |
| Mounting Height | 8 |
| Mounting String | L:8" x W:8" x H:0.71" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 5.5" |
| Dimensions | W: 8" x H: 8" x E: 5.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.5613 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 9.25" |
| Case Width | 10.24" |
| Case Height | 10.24" |
| Case Weight | 4.88 |
| Case Cubic Ft. | 0.5613 |
| Catalog Description | Payne - 1 Light - Wall Sconce with Clear Beveled Glass |
| Description | PAYNE 1 LIGHT WALL SCONCE |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6411.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 9.25 |
| Each Width In. | 10.24 |
| Each Height In. | 10.24 |
| Each Weight Lb. | 4.88 |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Payne 1 Light Wall Sconce Clear Beveled Glass |