The Payne four light trestle is an elegant lighting solution with an understated design. Perfect for the home, the midnight bronze, steel framework with clear beveled glass of this pendant will add style to the living room or foyer. Chic and traditional, let Payne add sophistication to your home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6417 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6417_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Payne |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Island Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | G25 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 240 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 4 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Midnight Bronze |
| Max. Height | 45.69" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Rod |
| Mounting Length | 13.98 |
| Mounting Width | 4.53 |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting String | L:13.98" x W:4.53" x H:0.79" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | L: 42" x W: 10" x H: 9" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 3.7372 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 11.42" |
| Case Width | 12.6" |
| Case Height | 44.88" |
| Case Weight | 22.55 |
| Case Cubic Ft. | 3.7372 |
| Catalog Description | Payne - 4 Light - Island Pendant with Clear Beveled Glass |
| Description | PAYNE 4 LIGHT TRESTLE |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6417.jpg |
| Includes | (4) 6 Inch Rods |
| Includes | (4) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 11.42 |
| Each Width In. | 12.6 |
| Each Height In. | 44.88 |
| Each Weight Lb. | 22.55 |
| Bulb Count | 4 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Payne 4 Light Island Pendant Clear Beveled Glass |