The Lansing single light hanging lantern is an outdoor fixture with traditional, yet contemporary style. The textured black fixture is made of steel for a durable lantern designed for outdoor use. Impress your guests and keep your family safe with Lansing.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6405 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6405_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Lansing |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Hanging Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Textured Black |
| Glass Type | Etched |
| Max. Height | 65.5" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Chain |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting Diameter | 5 |
| Mounting String | H:0.79" x D:5" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 11" |
| Dimensions | H: 16.88" x DIA: 11" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.2202 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 18.9" |
| Case Width | 13.39" |
| Case Height | 15.16" |
| Case Weight | 9.17 |
| Case Cubic Ft. | 2.2202 |
| Catalog Description | Lansing - 1 Light - Outdoor Hanging Lantern with Etched Glass |
| Description | LANSING 1 LT HANGING LANTERN |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6405.jpg |
| Includes | (1) 48 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 18.9 |
| Each Width In. | 13.39 |
| Each Height In. | 15.16 |
| Each Weight Lb. | 9.17 |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Lansing 1 Light Outdoor Hanging Lantern with Etched Glass |