The Lansing single light, 10 inch outdoor lantern is a traditional lantern, with contemporary style. The textured black fixture is made of steel for a durable lantern designed to withstand harsh weather conditions. Impress your guests, and keep your family safe with Lansing.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6401 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6401_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Lansing |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Wall Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Textured Black |
| Glass Type | Etched Glass |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 4.38 |
| Mounting Height | 6.38 |
| Mounting String | L:6.38" x W:4.38" x H:0.75" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 2.5 |
| Extension | 7.75" |
| Dimensions | W: 7" x H: 9.88" x E: 7.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.988 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 12.4" |
| Case Width | 9.45" |
| Case Height | 14.57" |
| Case Weight | 6.18 |
| Case Cubic Ft. | 0.988 |
| Catalog Description | Lansing - 1 Light - 10 in. - Outdoor Wall Lantern with Etched Glass |
| Description | LANSING 1 LT 10" OUTDOOR LANT |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6401.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 12.4 |
| Each Width In. | 9.45 |
| Each Height In. | 14.57 |
| Each Weight Lb. | 6.18 |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Lansing 1 Light 10" Wall Lantern Etched Glass |