The Briton 1 light, 10 inch hanging lantern is an elegant lighting solution for outside the home. Brighten the exterior of your home with this durable white fixture featuring clear glass. Light the way to your house or illuminate your porch or patio with this stylish lantern that adds sophistication to the exterior of any home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-487 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-487_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-487_LineDwg.pdf |
| Collection | Briton |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Hanging Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Traditional |
| Finish | White |
| Glass Type | Clear |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Max. Height | 58.19" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Wire Color | White |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Chain |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting Diameter | 4.63 |
| Mounting String | H:0.79" x D:4.63" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | L: 6" x W: 6" x H: 9.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3704 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 16" |
| Case Width | 15.75" |
| Case Height | 24.25" |
| Case Weight | 38.8 |
| Case Cubic Ft. | 3.5365 |
| Catalog Description | Briton - 1 Light - 10 in. - Hanging Lantern with Clear Glass |
| Description | BRITON 1 LT 10" HANGNG LANTERN |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-487.jpg |
| Includes | (1) 48 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 7.5 |
| Each Width In. | 11.38 |
| Each Height In. | 7.5 |
| Each Weight Lb. | 2.95 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Briton 1 Light 10 in. Hanging Lantern with Clear Glass |