Nuvo's Ginger 1 light mini pendant is a sophisticated lighting solution for inside the home. Illuminate living rooms, dining rooms, hallways, and foyers, with this old bronze pendant featuring etched opal glass. Contemporary and elegant, the Ginger mini pendant adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5336 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5336_Installation_Instructions.pdf |
| Collection | Ginger |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Mini Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Traditional |
| Finish | Old Bronze |
| Glass Type | Opal |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Max. Height | 45" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Rod |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting Diameter | 4.72 |
| Mounting String | H:0.79" x D:4.72" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 8" |
| Dimensions | H: 8.25" x DIA: 8" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.8773 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 2 |
| Case Length | 22" |
| Case Width | 11.25" |
| Case Height | 14.75" |
| Case Weight | 13.75 |
| Case Cubic Ft. | 2.1126 |
| Catalog Description | Ginger - 1 Light - Mini Pendant with Etched Opal Glass |
| Description | GINGER - 1 LT MINI PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5336.jpg |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 10.5 |
| Each Width In. | 13.75 |
| Each Height In. | 10.5 |
| Each Weight Lb. | 6.31 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Ginger 1 Light Mini Pendant Etched Opal Glass |