Nuvo's Polaris 1 light mini pendant is a sophisticated lighting solution for inside the home. Illuminate dining rooms, living rooms, hallways, and foyers with this brushed nickel pendant. A single A19 bulb sits inside the white opal glass of this charming mini pendant. Contemporary and elegant, the Polaris collection adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-615 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-615_Instructions.pdf |
| Collection | Polaris |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Mini Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | White Opal |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Max. Height | 46.14" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Rod |
| Mounting Height | 1.36 |
| Mounting Diameter | 5.14 |
| Mounting String | H:1.36" x D:5.14" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Diameter | 5.13" |
| Dimensions | H: 8.88" x DIA: 5.13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.5202 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 22" |
| Case Width | 18" |
| Case Height | 15.75" |
| Case Weight | 23.86 |
| Case Cubic Ft. | 3.6094 |
| Catalog Description | Polaris - 1 Light - Mini Pendant- with White Opal Glass |
| Description | POLARIS 1 LGT MINI PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-615.jpg |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 8.63 |
| Each Width In. | 14.88 |
| Each Height In. | 7 |
| Each Weight Lb. | 3.5 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Polaris 1 Light Mini Pendant White Opal Glass |