Nuvo's Parallel 1 light vanity fixture is a sophisticated lighting solution for the home. Illuminate living rooms, dining rooms, bathrooms, and foyers, with this polished nickel vanity fixture featuring etched opal glass. Versatile and elegant, the Parallel vanity fixture can be installed either up or down, adding style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5201 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5201_Installation_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5201_Line_Drawing.pdf |
| Collection | Parallel |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Transitional |
| Finish | Polished Nickel |
| Glass Type | Opal |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | D:5.13 H:4.84 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 5 |
| Mounting Height | 7.87 |
| Mounting String | L:7.87" x W:5" x H:0.91" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 8.75" |
| Diameter | 5" |
| Dimensions | H: 12.50" x DIA: 5" x E: 8.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.8344 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 19.25" |
| Case Width | 15" |
| Case Height | 22.5" |
| Case Weight | 20.64 |
| Case Cubic Ft. | 3.7598 |
| Catalog Description | Parallel - 1 Light - Vanity Fixture with Etched Opal Glass |
| Description | PARALLEL 1 LIGHT VANITY |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5201.jpg |
| Installation Notes | Mounts Up and Down |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 14.5 |
| Each Width In. | 10.75 |
| Each Height In. | 9.25 |
| Each Weight Lb. | 4.55 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall - Up or Down |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Parallel 1 Light Vanity Fixture with Etched Opal Glass |