The Ginger Collection provides classic style with a versatile finish and a contemporary design. The fixture body features two bands that intersect to create a decorative X pattern. A rich old Bronze complements existing finishes and the etched opal glass bowl houses the light bulbs for a soft warm glow.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5335 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5335_Installation_Instructions.pdf |
| Collection | Ginger |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Semi Flush |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 200 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Traditional |
| Finish | Old Bronze |
| Glass Type | Opal |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Wire Cord Length | 144" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 14" |
| Dimensions | H: 8.25" x DIA: 14" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.4135 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 16.25" |
| Case Width | 16.25" |
| Case Height | 9.25" |
| Case Weight | 9.53 |
| Case Cubic Ft. | 1.4135 |
| Catalog Description | Ginger - 2 Light - Semi-Flush with Etched Opal Glass |
| Description | GINGER - 2 LT SEMI FLUSH |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5335.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 16.25 |
| Each Width In. | 16.25 |
| Each Height In. | 9.25 |
| Each Weight Lb. | 9.53 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Ginger 2 Light Semi-Flush Etched Opal Glass |