Nuvo's Parallel 3 light flush mount ceiling fixture is a sleek lighting solution for the home. Illuminate living rooms, dining rooms, and foyers with this aged bronze flush mount featuring etched opal glass. Contemporary and elegant, the Parallel flush mount ceiling fixture adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5307 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5307_Installation_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5307_Line_Drawing.pdf |
| Collection | Parallel |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Aged Bronze |
| Glass Type | Opal |
| Number of Glass | 3 |
| Number of Shades | 3 |
| Shade Size String | D:13.19 H:4.47 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 15" |
| Dimensions | H: 6.50" x DIA: 15" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.4714 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 15.75" |
| Case Width | 15.75" |
| Case Height | 10.25" |
| Case Weight | 10.27 |
| Case Cubic Ft. | 1.4714 |
| Catalog Description | Parallel - 3 Light - Flush Fixture with Etched Opal Glass |
| Description | PARALLEL 3 LIGHT FLUSH |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5307.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 15.75 |
| Each Width In. | 15.75 |
| Each Height In. | 10.25 |
| Each Weight Lb. | 10.27 |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Parallel 3 Light Flush Fixture Etched Opal Glass |