Discover the elegance and functionality of SATCO NUVO's Lantern-style LED track head fixtures. Designed with a sleek contemporary aesthetic, these track heads not only enhance your space but also provide exceptional performance. Featuring an impressive 90 CRI rating, they deliver premium-quality white light, ensuring true-to-life color representation. Compatible with SATCO H-Track Systems, these adjustable heads empower you to precisely direct light wherever it is needed. Choose from sophisticated black, crisp white, or stylish brushed nickel finishes to complement your décor and illuminate your surroundings with both beauty and practicality.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=TH653 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/TH653_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/TH653_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Lantern |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Track Head |
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 24° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Soft White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 30000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1020 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 12 |
| Bulb Watt | 12 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Aluminum / Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Brushed Nickel |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Poly methyl methacrylate (PMMA) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 1KV |
| Mounting Type | Track |
| Track Head Style | H-Style |
| Extension | 6" |
| Dimensions | L: 2.75" x W: 2.75" x H: 3" x E: 6" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0399 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 12.87" |
| Case Width | 11.02" |
| Case Height | 7.6" |
| Case Weight | 10.12 |
| Case Cubic Ft. | 0.6238 |
| Catalog Description | Lantern - 12 Watt LED Track Head - 24 Degree Beam Spread - 3000K - Brushed Nickel Finish |
| Description | 12W LED LANTERN TRK HD 24 DEG |
| Finish Family | Nickel |
| UNSPSC | 39111508 |
| Dimmable Function | 120V only |
| Image File Name | TH653.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 3.39 |
| Each Width In. | 2.99 |
| Each Height In. | 6.81 |
| Each Weight Lb. | 7.37 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | SELV-300P |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | 66EV-10W |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;IPE04-1L;66EV-10W;DSE06-10Z;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTCL-100H;DVCL-25 |
| Bulb Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | TR124 |
| Accessories | TP247 |
| Accessories | TP249 |
| Accessories | TP251 |
| Accessories | TP253 |
| Accessories | TP255 |
| Accessories | TR119 |
| Accessories | TR121 |
| Accessories | TR123 |
| Accessories | TR125 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Lantern 12 Watt LED Track Head 24 Degree Beam Spread 3000K |