1 Light - 6" - Porch - Wall - Mason Jar with Frosted Glass - Gloss White Finish
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=SF76-702 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF76-702_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF76-702_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Wall Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Utility |
| Finish | Gloss White |
| Glass Type | Frosted Ribbed |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Lens Material | Glass |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Up Down Installation | Down |
| Extension | 5.5" |
| Diameter | 4" |
| Dimensions | H: 8.50" x DIA: 4" x E: 5.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1185 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 15.25" |
| Case Width | 6.25" |
| Case Height | 16" |
| Case Weight | 11.77 |
| Case Cubic Ft. | 0.8825 |
| Catalog Description | 1 Light - 6" - Porch - Wall - Mason Jar with Frosted Glass - Gloss White Finish |
| Description | 1 LIGHT OUTDOOR MASON JAR |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | SF76-702.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 5.75 |
| Each Width In. | 7.5 |
| Each Height In. | 4.75 |
| Each Weight Lb. | 1.76 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 1 Light 6" Porch Wall Mason Jar Frosted Glass Gloss White Finish |