An outdoor wall-mounted fixture in the shape of a mason jar. The frame is made from steel, and comes in a mahogany bronze finish. The shade is made from frosted ribbed glass.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6110 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6110_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Wall Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional with a Rustic Twist |
| Finish | Mahogany Bronze |
| Glass Type | Frosted Ribbed |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Diameter | 4.49 |
| Mounting String | D:4.49" x E:1.81" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Up Down Installation | Down |
| Extension | 5.75" |
| Diameter | 4.38" |
| Dimensions | H: 7.50" x DIA: 4.38" x E: 5.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1311 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 15.15" |
| Case Width | 13" |
| Case Height | 9.05" |
| Case Weight | 9.92 |
| Case Cubic Ft. | 1.0315 |
| Catalog Description | 1 Light - 6 Inch - Porch - Wall - Mason Jar with Frosted Glass - Mahogany Bronze Finish - Color retail packaging |
| Description | 1 LIGHT OUTDOOR MASON JAR |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111620 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6110.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 6.1 |
| Each Width In. | 4.72 |
| Each Height In. | 7.87 |
| Each Weight Lb. | 1.32 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 1 Light 6" Porch Wall Mason Jar Frosted Glass Mahogany Bronze |