1 Light - Landscape Flood - PAR16 Flood - Antique Verdi Finish
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=SF76-655 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF76-655_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flood Light |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Taiwan |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | PAR16 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 50 |
| Wattage | 50 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Traditional |
| Finish | Antique Verdigris |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Canopy |
| Mounting Type | Landscape: Stake Post |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Diameter | 2.5" |
| Dimensions | L: 5.50" x DIA: 2.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0365 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923766555 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 13" |
| Case Width | 9.75" |
| Case Height | 8.25" |
| Case Weight | 9.9 |
| Case Cubic Ft. | 0.6051 |
| Catalog Description | 1 Light - Landscape Flood - PAR16 Flood - Antique Verdi Finish |
| Description | 1 LIGHT PAR16 LANDSCAPE FLOOD |
| Finish Family | Green |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | SF76-655.jpg |
| Technology | Halogen |
| Each Length In. | 6 |
| Each Width In. | 3 |
| Each Height In. | 3.5 |
| Each Weight Lb. | 0.75 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Outdoor |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-1645 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 1 Light Landscape Flood PAR16 Flood Antique Verdi Finish |