The Nuvo landscape flood light is perfect for highlighting areas of your outdoor spaces. Illuminate backyards, pathways, and walkways with this single light landscape flood light fixture This easy to install flood light features include a maneuverable head, a wet location rating and a Dark Bronze finish.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=SF76-646 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF76-646_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flood Light |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Taiwan |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | PAR20 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 50 |
| Wattage | 50 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Die-Cast Aluminum / Glass |
| Style | Traditional |
| Finish | Dark Bronze |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Canopy |
| Mounting Type | Landscape: Stake Post |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Diameter | 2.75" |
| Dimensions | L: 6.25" x H: 3.90" x DIA: 2.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0425 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 14" |
| Case Width | 9.75" |
| Case Height | 9" |
| Case Weight | 19.5 |
| Case Cubic Ft. | 0.7109 |
| Catalog Description | 1 Light - Landscape Flood - PAR20 Flood -Dark Bronze Finish |
| Description | 1 LIGHT PAR20 LANDSCAPE FLOOD |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | SF76-646.jpg |
| Technology | Halogen |
| Each Length In. | 7 |
| Each Width In. | 3 |
| Each Height In. | 3.5 |
| Each Weight Lb. | 0.75 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Outdoor |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-1646 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 1 Light Landscape Flood PAR20 Flood Dark Bronze Finish |