1 Light - Landscape Flood - PAR30LN Flood -Dark Bronze Finish
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=SF76-647 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF76-647_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flood Light |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Taiwan |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | PAR30LN |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 75 |
| Wattage | 75 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Die-Cast Aluminum / Glass |
| Style | Traditional |
| Finish | Dark Bronze |
| Wire Cord Length | 90" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Canopy |
| Mounting Type | Landscape: Stake Post |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Diameter | 4.25" |
| Dimensions | L: 11.50" x DIA: 4.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.187 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923766470 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 24" |
| Case Width | 14.5" |
| Case Height | 11.5" |
| Case Weight | 24 |
| Case Cubic Ft. | 2.316 |
| Catalog Description | 1 Light - Landscape Flood - PAR30LN Flood -Dark Bronze Finish |
| Description | 1 LIGHT PAR30 LANDSCAPE FLOOD |
| Wire Length | 90" |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | SF76-647.jpg |
| Technology | Halogen |
| Each Length In. | 11.75 |
| Each Width In. | 5 |
| Each Height In. | 5.5 |
| Each Weight Lb. | 1.5 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Outdoor |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-1647 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 1 Light Landscape Flood PAR30LN Flood Dark Bronze Finish |