Mounting Post - 2" Diameter - Dark Bronze Finish
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=SF76-640 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF76-640_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 9405.92.0000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Taiwan |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| Material | PVC |
| Finish | Dark Bronze |
| Diameter | 2" |
| Dimensions | H: 18" x DIA: 2" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0462 |
| Pack Type | Polybag |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923766408 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 10.2" |
| Inner Width | 11.4" |
| Inner Height | 18.2" |
| Inner Weight | 14.6 |
| Inner Cubic Ft. | 1.2247 |
| Case UPC | 10045923766401 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 10.75" |
| Case Width | 19" |
| Case Height | 23.75" |
| Case Weight | 34 |
| Case Cubic Ft. | 2.8073 |
| Catalog Description | Mounting Post - 2" Diameter - Dark Bronze Finish |
| Description | 2" DIA PVC MOUNTING POST |
| UNSPSC | 39111605 |
| Image File Name | SF76-640.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 2.1 |
| Each Width In. | 2.1 |
| Each Height In. | 18.1 |
| Each Weight Lb. | 1.22 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| UL Application | Outdoor |
| For Use With | 62-1200 |
| For Use With | SF76-632 |
| For Use With | SF76-633 |
| For Use With | SF76-635 |
| For Use With | SF76-637 |
| For Use With | 62-5901 |
| For Use With | 62-5902 |
| For Use With | 62-5903 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Mounting Post 2" D Dark Bronze Finish |