Satco's SF76-643 mounting post is a sturdy mounting post for lighting fixtures. Two inches in diameter with a black finish, this mounting post is the durable solution to keeping outdoor lighting in place.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=SF76-643 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF76-643_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 9405.92.0000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Taiwan |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| Material | PVC |
| Finish | Black |
| Diameter | 2" |
| Dimensions | H: 18" x DIA: 2" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.242 |
| Pack Type | Polybag |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923766439 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 10.2" |
| Inner Width | 11.4" |
| Inner Height | 18.2" |
| Inner Weight | 14.6 |
| Inner Cubic Ft. | 1.2247 |
| Case UPC | 10045923766432 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 11.5" |
| Case Width | 18" |
| Case Height | 10.25" |
| Case Weight | 31.97 |
| Case Cubic Ft. | 1.2279 |
| Catalog Description | Mounting Post - 2'' Diameter - Black with black cap |
| Description | 2" PVC MOUNT POST W/BLACK CAP |
| UNSPSC | 39111812 |
| Image File Name | SF76-643.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 11 |
| Each Width In. | 2.1 |
| Each Height In. | 18.1 |
| Each Weight Lb. | 1.22 |
| SkuRomance Copy | Satco's SF76-643 mounting post is a sturdy mounting post for lighting fixtures. Two inches in diameter with a black finish, this mounting post is the durable solution to keeping outdoor lighting in place. |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| UL Application | Outdoor |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Mounting Post 2 Black with black cap |