4.5 Watt G40 LED Filament - Amber - Medium base - 2000K - 240 Lumens - 120 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S9969 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Globe |
| Tariff Code | 8539.52.0020 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Amps | 0.038A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 25W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | G40 |
| Brightness (Lumens) | 240 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 4.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2000K |
| Material | Glass |
| Finish | Transparent Amber |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Transparent Amber |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Three-Way | No |
| MOD | 4.94" |
| MOL | 6.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1117 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923099698 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 16.18" |
| Inner Width | 10.87" |
| Inner Height | 8.27" |
| Inner Weight | 3.04 |
| Inner Cubic Ft. | 0.8417 |
| Case UPC | 10045923099691 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 22.48" |
| Case Width | 16.85" |
| Case Height | 9.45" |
| Case Weight | 1.65 |
| Case Cubic Ft. | 2.0715 |
| Catalog Description | 4.5 Watt G40 LED Filament - Amber - Medium base - 2000K - 240 Lumens - 120 Volt |
| Description | 4.5G40/SPIRAL/LED/AMB/120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S9969.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 5.12 |
| Each Width In. | 5.12 |
| Each Height In. | 7.36 |
| Each Weight Lb. | 0.13 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 4.5W G40 LED Amber Medium Base 2000K 240 Lumens 120V |