7 Watt ST19 LED Filament - Transparent Amber - Medium base - 2000K - 650 Lumens - 120 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S9579 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | ST19 |
| Tariff Code | 8539.52.0020 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Amps | 0.058A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 60W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | ST19 |
| Brightness (Lumens) | 650 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 7 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2000K |
| Finish | Transparent Amber |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Transparent Amber |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | >.7 |
| Shatter Proof Type | Shatterproof Option Available on Request |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.28" |
| MOL | 5.43" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0197 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923095799 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 7.56" |
| Inner Width | 5.12" |
| Inner Height | 6.89" |
| Inner Weight | 1.29 |
| Inner Cubic Ft. | 0.1543 |
| Case UPC | 10045923095792 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 15.87" |
| Case Width | 10.98" |
| Case Height | 8.07" |
| Case Weight | 6.17 |
| Case Cubic Ft. | 0.8138 |
| Catalog Description | 7 Watt ST19 LED Filament - Transparent Amber - Medium base - 2000K - 650 Lumens - 120 Volt |
| Description | 7ST19/AMB/LED/E26/20K/120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S9579.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.36 |
| Each Width In. | 2.36 |
| Each Height In. | 6.1 |
| Each Weight Lb. | 0.13 |
| Replaces | S9272 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 7W ST19 LED Amber Medium Base 2000K 120V |