SATCO NUVO's 6-watt A19 LED lamp is traditional, yet contemporary with its sleek finish and energy saving LED technology. Elegantly illuminate any room in the house with this long-lasting frosted bulb. Sophisticated and modern, this lamp delivers 15,000 hours of soft white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S9591 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.050A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 220° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Soft White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 40W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | A19 |
| Brightness (Lumens) | 480 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 6 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Plastic |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.61 |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.362" |
| MOL | 4.331" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0165 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 7.8" |
| Inner Width | 5.2" |
| Inner Height | 5.12" |
| Inner Weight | 1.01 |
| Inner Cubic Ft. | 0.1202 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 11.22" |
| Case Width | 8.46" |
| Case Height | 11.3" |
| Case Weight | 4.59 |
| Case Cubic Ft. | 0.6207 |
| Catalog Description | 6 Watt - A19 LED - Frosted - 3000K Medium base - 220 deg. Beam Angle - 120 Volt - Non-Dimmable |
| Description | 6A19/LED/3000K/ND/120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CA T20 Alt Sub | S28558 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S9591.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.44 |
| Each Width In. | 2.44 |
| Each Height In. | 4.8 |
| Each Weight Lb. | 0.15 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 6 Watt A19 LED Frosted 3000K Medium Base |