4.5 Watt - B11 LED - 2700K - Candelabra base - 120 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S8951 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Candle |
| Tariff Code | 8539.52.0020 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Amps | 0.038A |
| ANSI Base | E12 |
| Beam Spread | 275° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 40W |
| Base | Candelabra |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | B11 |
| Brightness (Lumens) | 300 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 4.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Material | Metal / Plastic |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.88 |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.38" |
| MOL | 3.78" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0339 |
| Pack Type | Clamshell |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923089517 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 10.83" |
| Case Width | 10.51" |
| Case Height | 8.98" |
| Case Weight | 2.58 |
| Case Cubic Ft. | 0.5915 |
| Catalog Description | 4.5 Watt - B11 LED - 2700K - Candelabra base - 120 Volt |
| Description | 4.5CTC/LED/2700K/E12/120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CA T20 Alt Sub | S29877 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S8951.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 4.72 |
| Each Width In. | 8.27 |
| Each Height In. | 1.5 |
| Each Weight Lb. | 0.13 |
| Replaces | S8983 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 4.5W B11 LED 2700K Candelabra 120V |