Satco's 4.5-watt LED lamp is traditional, yet contemporary with its vintage style and energy saving LED technology. Elegantly illuminate any room in the house with this dimmable, clear bulb. Sophisticated and modern, this lamp delivers 15,000 hours of warm white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S29877 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S29877_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Candle |
| Tariff Code | 8539.52.0020 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Amps | 0.048A |
| ANSI Base | E12 |
| Beam Spread | 300° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 40W |
| Base | Candelabra |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | B11 |
| Brightness (Lumens) | 350 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 4.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Material | Glass |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.25" |
| MOL | 3.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0043 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 4.96" |
| Inner Width | 3.35" |
| Inner Height | 4.72" |
| Inner Weight | 1.25 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0454 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 10.39" |
| Case Width | 7.28" |
| Case Height | 5.16" |
| Case Weight | 5.29 |
| Case Cubic Ft. | 0.2259 |
| Catalog Description | 4.5 Watt B11 LED Filament - Clear - Candelabra base - 2700K - 350 Lumens - 120 Volt |
| Description | 4.5B11/LED/927/CL/120/E12 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S29877.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 1.38 |
| Each Width In. | 1.38 |
| Each Height In. | 3.94 |
| Each Weight Lb. | 0.2 |
| Replaces | S9877 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | SLV-600P |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 4.5W B11 LED Clear Candelabra 2700K 350 Lumens |