7.29 Watt miniature - T5 - 10000 Average rated hours - Mini Wedge base - 13.5 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S7159 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| ANSI Code | 916 |
| Tariff Code | 8539.29.3050 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.540A |
| ANSI Base | W2.1x9.5d |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 10000 |
| Base | Mini Wedge |
| Lamp Filament | C-2F |
| Shape | T5 |
| Voltage | 13.5 |
| Wattage | 7.29 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.63" |
| MOL | 1.5" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923071598 |
| Catalog Description | 7.29 Watt miniature - T5 - 10000 Average rated hours - Mini Wedge base - 13.5 Volt |
| Description | 916 12V 7.3W W2.1X9.5D T5 C2F |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S7159.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 7.29W Miniature T5 10000hrs Mini Wedge 13.5V |