4 Watt miniature - T5 - 1000 Average rated hours - Mini Wedge base - 12 Volt - 4-Card
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S4551 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| Tariff Code | 8539.29.3050 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.333A |
| ANSI Base | W2.1x9.5d |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 1000 |
| Base | Mini Wedge |
| Lamp Filament | C-2R |
| Shape | T5 |
| Voltage | 12 |
| Wattage | 4 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.63" |
| MOL | 1.49" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0088 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 4 |
| Inner UPC | 20045923045510 |
| Inner Quantity | 20 |
| Inner Length | 4.38" |
| Inner Width | 6" |
| Inner Height | 8.25" |
| Inner Weight | 0.94 |
| Inner Cubic Ft. | 0.1255 |
| Case UPC | 10045923045513 |
| Case Quantity | 240 |
| Case Length | 12.5" |
| Case Width | 14.38" |
| Case Height | 17" |
| Case Weight | 7.2 |
| Case Cubic Ft. | 1.7684 |
| Catalog Description | 4 Watt miniature - T5 - 1000 Average rated hours - Mini Wedge base - 12 Volt - 4-Card |
| Description | 4W 4 PACK LANDSCAPE LAMP |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S4551.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 0.67 |
| Each Width In. | 4 |
| Each Height In. | 5.69 |
| Each Weight Lb. | 0.03 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 4W Miniature T5 1000hrs Mini Wedge 12V |