8.8 Watt miniature - G5 3/4 - 1000 Average rated hours - Bayonet Single Contact Base - 14 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S7147 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| ANSI Code | 631 |
| Tariff Code | 8539.29.3050 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.629A |
| ANSI Base | BA15s |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 1000 |
| Base | Bayonet Single Contact |
| Lamp Filament | 2C2R |
| Shape | G5.75 |
| Brightness (Lumens) | 6 |
| Voltage | 14 |
| Wattage | 8.8 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.72" |
| MOL | 1.44" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923071475 |
| Case Quantity | 25 |
| Case Weight | 1.75 |
| Catalog Description | 8.8 Watt miniature - G5 3/4 - 1000 Average rated hours - Bayonet Single Contact Base - 14 Volt |
| Description | 631 14V 8.8W BA15S G5.75 2C2R |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S7147.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Weight Lb. | 0.07 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 8.8W G5 3/4 1000hrs Bayonet Single Contact Base 14V |