18.8 Watt miniature - S8 - 300 Average rated hours - Bayonet Single Contact Base - 28 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S7110 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| ANSI Code | 307 |
| Tariff Code | 8539.29.3060 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.670A |
| ANSI Base | BA15s |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 300 |
| Base | Bayonet Single Contact |
| Lamp Filament | C-2V |
| Shape | S8 |
| Brightness (Lumens) | 21 |
| Voltage | 28 |
| Wattage | 18.8 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 1" |
| MOL | 2" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923071109 |
| Catalog Description | 18.8 Watt miniature - S8 - 300 Average rated hours - Bayonet Single Contact Base - 28 Volt |
| Description | 307 28V 18.8W BA15S S8 C2V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S7110.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 18.8W S8 300hrs Bayonet Single Contact Base 28V |