7.02 Watt miniature - T3 - 2000 Average rated hours - DE Cap base - 13.5 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S7093 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| Tariff Code | 8539.29.3050 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.520A |
| ANSI Base | SF6 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 2000 |
| Base | Double End Cap |
| Lamp Filament | C-8 |
| Shape | T3 |
| Brightness (Lumens) | 4 |
| Voltage | 13.5 |
| Wattage | 7.02 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.38" |
| MOL | 1.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0037 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923070935 |
| Catalog Description | 7.02 Watt miniature - T3 - 2000 Average rated hours - DE Cap base - 13.5 Volt |
| Description | 214/2 13.5V 7.02W SF6 T3 C8 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S7093.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 0.63 |
| Each Width In. | 4.94 |
| Each Height In. | 2.06 |
| Each Weight Lb. | 0.1 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 7.02W Miniature T3 2000hrs DE Cap 13.5V |