37.5 Watt miniature - RP11 - 300 Average rated hours - Double Contact base - 12.5 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S7052 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| ANSI Code | 1196 |
| Tariff Code | 8539.29.3050 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 3.000A |
| ANSI Base | BA15d |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 300 |
| Base | Bayonet Double Contact |
| Lamp Filament | C-2V |
| Shape | RP11 |
| Brightness (Lumens) | 50 |
| Voltage | 12.5 |
| Wattage | 37.5 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.38" |
| MOL | 2.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923070522 |
| Catalog Description | 37.5 Watt miniature - RP11 - 300 Average rated hours - Double Contact base - 12.5 Volt |
| Description | 1196 12V 37W BA15D RP11 C2V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S7052.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 37.5W RP11 300 Avg Hrs Double Contact 12.5V |