24.8 Watt miniature - RP11 - 400 Average rated hours - Double Contact base - 12.5 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S7044 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| ANSI Code | 1144 |
| Tariff Code | 8539.29.3050 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 1.980A |
| ANSI Base | BA15d |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 400 |
| Base | Bayonet Double Contact |
| Lamp Filament | C-2R |
| Shape | RP11 |
| Brightness (Lumens) | 32 |
| Voltage | 12.5 |
| Wattage | 24.8 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.38" |
| MOL | 2.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0296 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923070447 |
| Catalog Description | 24.8 Watt miniature - RP11 - 400 Average rated hours - Double Contact base - 12.5 Volt |
| Description | 1144 12V 24.8W BA15D RP11 C2R |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S7044.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 2.88 |
| Each Width In. | 6.75 |
| Each Height In. | 2.63 |
| Each Weight Lb. | 0.26 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 24.8W RP11 400 Avg Hrs Double Contact 12.5V |