LC12014TW/ SOCKET - # of lamps: 1 - FC12/FC16/FC30 - Circline Instant Start, < 10% THD, Dedicated Voltage Ballast
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S5297 |
| Collection | Generic |
| Lighting Type | Ballasts |
| Tariff Code | 8504.10.0000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Voltage | 120 |
| Bulbs | 2 |
| Dimensions | L: 3.82" x W: 2" x H: 1.18" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0077 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10847995002261 |
| Case Quantity | 60 |
| Case Length | 14" |
| Case Width | 12" |
| Case Height | 5.5" |
| Case Weight | 34.2 |
| Case Cubic Ft. | 0.5347 |
| Catalog Description | LC12014TW/ SOCKET - # of lamps: 1 - FC12/FC16/FC30 - Circline Instant Start, < 10% THD, Dedicated Voltage Ballast |
| Description | DB1S40RS120N/WSOC1XFC12 1XFC16 |
| UNSPSC | 39111801 |
| Image File Name | S5297.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 3.88 |
| Each Width In. | 2.75 |
| Each Height In. | 1.25 |
| Each Weight Lb. | 0.57 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | LC12014TW/ SOCKET 1 Lamp Circline Instant Start |