Satco's 22-watt Hi-Pro LED lamp is an energy efficient lighting solution for large scale lighting applications. Perfect for gymnasiums, factory floors, health clubs, and warehouses, this lamp is designed to deliver clean, efficient LED light. This versatile lamp has a corncob shape and delivers 35,000 hours of natural white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S49391 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S49391_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S49391_Dimensional_Drawing.pdf |
| Collection | Hi-Pro |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | LED HID |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Malaysia |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| Amps | 0.220-0.079A |
| ANSI Base | E26 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 300° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| HID Equiv | 100W |
| Avg Rated Hours | 35000 |
| Incandescent Equiv | 100W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | Corncob |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Brightness (Lumens) | 3036 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 22 |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Material | Aluminum / Polycarbonate (PC) |
| Finish | White |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -30C (-22F) to +50C (+122F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2KV |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.39" |
| MOL | 5.71" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0347 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 12.09" |
| Inner Width | 9.21" |
| Inner Height | 7.95" |
| Inner Weight | 9.7 |
| Inner Cubic Ft. | 0.5123 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 19.21" |
| Case Width | 12.68" |
| Case Height | 8.98" |
| Case Weight | 20.28 |
| Case Cubic Ft. | 1.2658 |
| Catalog Description | 22 Watt LED HID Replacement - 80 CRI - 5000K - Type B - Ballast Bypass - Medium base - Economy Hi-Pro |
| Description | 22W/LED/HP/850/100-277V/E26 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S49391.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Minimum Compartment Size | Length: 6 in. Width: 6 in. Height: 8.5 in. |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.87 |
| Each Width In. | 2.87 |
| Each Height In. | 7.28 |
| Each Weight Lb. | 0.85 |
| Replaces | S29391 |
| Replaces | S39391 |
| Replaces | S9351 |
| Replaces | S9391 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 22W LED HID Replacement 80 CRI 5000K Type B Ballast |