6 Watt S6 Incandescent - Clear - 1500 Average rated hours - 40 Lumens - Candelabra base - 48 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S4571 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Sign |
| Tariff Code | 8539.29.3060 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.125A |
| ANSI Base | E12 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 1500 |
| Base | Candelabra |
| Lamp Filament | C-6 |
| Shape | S6 |
| Brightness (Lumens) | 40 |
| Voltage | 48 |
| Wattage | 6 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 7.5" |
| MOL | 1.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0132 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923045711 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Weight | 1.4 |
| Catalog Description | 6 Watt S6 Incandescent - Clear - 1500 Average rated hours - 40 Lumens - Candelabra base - 48 Volt |
| Description | 6S6/E12/48V CAND CLEAR |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S4571.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 1.13 |
| Each Width In. | 6.44 |
| Each Height In. | 3.13 |
| Each Weight Lb. | 0.14 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 6W S6 Incandescent Clear 1500hrs 40 Lumens Candelabra |