3 Watt S6 Incandescent - Clear - 1500 Average rated hours - 10 Lumens - Candelabra base - 130 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S4567 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Sign |
| Tariff Code | 8539.22.8060 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.023A |
| ANSI Base | E12 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 1500 |
| Base | Candelabra |
| Lamp Filament | C-6 |
| Shape | S6 |
| Brightness (Lumens) | 10 |
| Voltage | 130 |
| Wattage | 3 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 7.5" |
| MOL | 1.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923045674 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Weight | 0.2 |
| Catalog Description | 3 Watt S6 Incandescent - Clear - 1500 Average rated hours - 10 Lumens - Candelabra base - 130 Volt |
| Description | 3S6/5 CAND BASE CLEAR 130V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S4567.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Weight Lb. | 0.02 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 3W S6 Incandescent Clear 1500hrs 10 Lumens Candelabra |