7.5 Watt S11 Incandescent - Ceramic Blue - 2500 Average rated hours - Medium base - 120 Volt - Carded
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S4508 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Sign |
| Tariff Code | 8539.22.8030 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | CSAus |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.063A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 2500 |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | C-7A |
| Shape | S11 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 7.5 |
| Finish | Ceramic Blue |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Ceramic Blue |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.38" |
| MOL | 2.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0171 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923045084 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner Length | 4.13" |
| Inner Width | 7.25" |
| Inner Height | 7.75" |
| Inner Weight | 0.94 |
| Inner Cubic Ft. | 0.1343 |
| Case UPC | 10045923045087 |
| Case Quantity | 120 |
| Case Length | 13.63" |
| Case Width | 15.25" |
| Case Height | 16.25" |
| Case Weight | 9.49 |
| Case Cubic Ft. | 1.9547 |
| Catalog Description | 7.5 Watt S11 Incandescent - Ceramic Blue - 2500 Average rated hours - Medium base - 120 Volt - Carded |
| Description | 7 1/2W S11 STD BLUE 1/CD |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S4508.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 1.5 |
| Each Width In. | 3.75 |
| Each Height In. | 5.25 |
| Each Weight Lb. | 0.08 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 7.5W S11 Incandescent Ceramic Blue 2500H Med Base 120V |