40 Watt G30 Incandescent - Gloss White - 2500 Average rated hours - 300 Lumens - Medium base - 120 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S3671 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Globe |
| Tariff Code | 8539.22.8040 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | CSAus |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.333A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 2500 |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | CC-9 |
| Shape | G30 |
| Brightness (Lumens) | 300 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 40 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Finish | Gloss White |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Gloss White |
| Three-Way | No |
| MOD | 3.75" |
| MOL | 5.13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0406 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923036716 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 11.75" |
| Inner Width | 8" |
| Inner Height | 5.5" |
| Inner Weight | 3.55 |
| Inner Cubic Ft. | 0.2992 |
| Case UPC | 10045923036719 |
| Case Quantity | 72 |
| Case Length | 24.25" |
| Case Width | 16.75" |
| Case Height | 17.75" |
| Case Weight | 21.5 |
| Case Cubic Ft. | 4.1724 |
| Catalog Description | 40 Watt G30 Incandescent - Gloss White - 2500 Average rated hours - 300 Lumens - Medium base - 120 Volt |
| Description | 40G30 STD WHT |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NJ Terse | Non-Compliant |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S3671.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 3.7 |
| Each Width In. | 3.7 |
| Each Height In. | 5.12 |
| Each Weight Lb. | 0.29 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 40W G30 Incandescent Gloss White 2500H 300 Lumens Med 120V |