SATCO NUVO's 9-watt, LED 5-6 inch, recessed downlight fixture is direct wired and offers warm white light with a 100 degree beam spread. This LED downlight is an energy efficient lighting solution for retail spaces, offices, and drop ceilings. Dimmable and long lasting, this fixture delivers 40,000 hours of exceptional illumination.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S39026 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S39026_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Direct Wire LED Downlight |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 100° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 40000 |
| Incandescent Equiv | 65W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 620 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 9 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Material | Thermal Conductive Plastics & Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.95 |
| Air Tight | Yes |
| Ceiling Aperture | 5.875" Cutout |
| Connection | Direct Wired |
| IC Rated | Yes |
| Max Dry Wall Thickness | 1-1/4" |
| Mounting Type | Ceiling |
| Trim Color | White |
| Diameter | 6.69" |
| Dimensions | H: 2.81" x DIA: 6.69" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1017 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 14.96" |
| Case Width | 12.2" |
| Case Height | 14.96" |
| Case Weight | 9.88 |
| Case Cubic Ft. | 1.5801 |
| Catalog Description | 9 watt LED Direct Wire Downlight - 5-6 inch - 2700K - 120 volt - Dimmable |
| Description | 9WLED/DW/RDL/5-6/27K/120V |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111515 |
| Dimmable Function | 120V only |
| Image File Name | S39026.jpg |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 6.93 |
| Each Width In. | 3.66 |
| Each Height In. | 6.93 |
| Each Weight Lb. | 0.64 |
| Replaces | S29026 |
| Replaces | S9026 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DVLV-600P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SLV-600P |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 80-947 |
| Accessories | 80-951 |
| Clearance Height | 3.94 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 9W LED Direct Wire Downlight 5-6" 2700K Dimmable |