7 Watt C7 Incandescent - White - 3000 Average rated hours - 28 Lumens - Candelabra base - 120 Volt - 2-Card
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S3792 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Candle |
| Tariff Code | 8539.22.8060 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.058A |
| ANSI Base | E12 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 3000 |
| Base | Candelabra |
| Lamp Filament | C-7A |
| Shape | C7 |
| Brightness (Lumens) | 28 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 7 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Finish | White |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | White |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.88" |
| MOL | 2.13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0088 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 2 |
| Inner UPC | 20045923037928 |
| Inner Quantity | 20 |
| Inner Length | 3.38" |
| Inner Width | 5.88" |
| Inner Height | 10.38" |
| Inner Weight | 0.82 |
| Inner Cubic Ft. | 0.1194 |
| Case UPC | 10045923037921 |
| Case Quantity | 400 |
| Case Length | 12.63" |
| Case Width | 18.38" |
| Case Height | 21.5" |
| Case Weight | 16.49 |
| Case Cubic Ft. | 2.8883 |
| Catalog Description | 7 Watt C7 Incandescent - White - 3000 Average rated hours - 28 Lumens - Candelabra base - 120 Volt - 2-Card |
| Description | 7W C7 CAND WHT |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S3792.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 1 |
| Each Width In. | 3.03 |
| Each Height In. | 5 |
| Each Weight Lb. | 0.04 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 7W C7 Incandescent White 3000hrs 28 Lumens Candelabra |