7 Watt C7 Incandescent - White - 3000 Average rated hours - 28 Lumens - Candelabra base - 120 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S3692 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Candle |
| Tariff Code | 8539.22.8060 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.058A |
| ANSI Base | E12 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 3000 |
| Base | Candelabra |
| Lamp Filament | C-7A |
| Shape | C7 |
| Brightness (Lumens) | 28 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 7 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Finish | White |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | White |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.88" |
| MOL | 2.13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0408 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923036921 |
| Inner Quantity | 50 |
| Inner Length | 9.38" |
| Inner Width | 4.88" |
| Inner Height | 2.25" |
| Inner Weight | 0.37 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0596 |
| Case UPC | 10045923036924 |
| Case Quantity | 2000 |
| Case Length | 20.75" |
| Case Width | 19.5" |
| Case Height | 12" |
| Case Weight | 32.08 |
| Case Cubic Ft. | 2.8099 |
| Catalog Description | 7 Watt C7 Incandescent - White - 3000 Average rated hours - 28 Lumens - Candelabra base - 120 Volt |
| Description | 7C7 NITELITE WHT |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S3692.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 5.5 |
| Each Width In. | 5.25 |
| Each Height In. | 2.44 |
| Each Weight Lb. | 0.38 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 7W C7 Incandescent White 3000hrs 28 Lumens Candelabra |