25 Watt C15 Incandescent - Spun White - 4000 Average rated hours - 160 Lumens - Medium base - 120 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S3413 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Candle |
| Tariff Code | 8539.22.8030 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.208A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 4000 |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | C-9 |
| Shape | C15 |
| Brightness (Lumens) | 160 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 25 |
| Finish | Spun White |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Spun White |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.88" |
| MOL | 4.5" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.011 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923034132 |
| Inner Quantity | 25 |
| Inner Length | 10.5" |
| Inner Width | 10.5" |
| Inner Height | 5.13" |
| Inner Weight | 1.57 |
| Inner Cubic Ft. | 0.3273 |
| Case UPC | 10045923034135 |
| Case Quantity | 300 |
| Case Length | 21.75" |
| Case Width | 21.75" |
| Case Height | 16.63" |
| Case Weight | 39.54 |
| Case Cubic Ft. | 4.5527 |
| Catalog Description | 25 Watt C15 Incandescent - Spun White - 4000 Average rated hours - 160 Lumens - Medium base - 120 Volt |
| Description | 25W C15 SATCO-ESCENT SATIN |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S3413.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 2.01 |
| Each Width In. | 2.01 |
| Each Height In. | 4.72 |
| Each Weight Lb. | 0.13 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 25W C15 Incandescent Spun White 4000hrs 160 Lumens Med Base 120V |